Kupovina sintetičkog ulja

Da li proizvodači samo "love u mutnom" ili....

Moderatori/ce: IVAN LPG1,gogo,Wesper,virion,Moderatori

Da li bi ste kupili sintetičko ulje kada bi ono koštalo 71 kn/l ?

Da, bez razmišljanja
14
82%
Ne, jer mi cijena jamči kvalitet
3
18%

Ukupno glasova: 17

lepus
Site Admin
Automobil koji vozite: Mercedes ML320
Marka i vrsta plinske instalacije: Lovato direktno ubrizgavanje...do sada sam na plinu prešao 200000 km, a imam u planu jos 10x toliko...:)
Kontakt:

Kupovina sintetičkog ulja

PostPostao/la lepus » 07 lis 2008 07:54

Specifikacije:

API SM/CS, ACA A3/B4, MB 229.3, WV 502.00, 505.00, OPEL B 0402098(GM LL-B-025)

ISO 9001, Euro 1 norma.....

:laie:
Vegetarijanac ...."riječ koju su indijanska plemena koristila za loše lovce na divljač"....

BORKO
Ravnatelj odbora za prijem članova
Automobil koji vozite: Mercedes W124 200 TE
1993. ?? 305 000 km ??
(pukla sajla :) )
Marka i vrsta plinske instalacije: Lovatto LCS, od 13.06.2006
na plin prešao više od 110 000 km
Kontakt:

Re: Kupovina sintetičkog ulja

PostPostao/la BORKO » 07 lis 2008 23:18

Za moj auto, zahtjevana je polusintetika, pa bih se susdržao od glasovanja u anketi !

Načelno je odgovor DA ! :mrgreen:
tko pjeva, zlo ne misli

lepus
Site Admin
Marka i vrsta plinske instalacije: Lovato direktno ubrizgavanje...do sada sam na plinu prešao 200000 km, a imam u planu jos 10x toliko...:)
Kontakt:

PostPostao/la lepus » 08 lis 2008 23:49

Nabaciti ću ti ja cijene i za polu sint, sa više specifikacija..... :wink:
Vegetarijanac ...."riječ koju su indijanska plemena koristila za loše lovce na divljač"....

Wesper
Auto expert
Automobil koji vozite: Toyota Corolla 1.6 vvti
Marka i vrsta plinske instalacije: BRC Seguent 24 s FL

PostPostao/la Wesper » 12 lis 2008 22:42

BORKO je napisao/la:Za moj auto, zahtjevana je polusintetika, pa bih se suzdržao od glasovanja u anketi !

Ne mogu ne reći da si me iznenadio s ovom plavom izjavom. Najbolje bih to mogao izraziti kroz ovu poznatu rečenicu: "Učili su učili od od srijede do petka al se nisu makli dalje od početka".
A nakon svega (pre)napisanog o (ne)točnostima ovakvih izjava (i ponovljenim u mojim zadnjim postovima), a i ponešto drugih, ne izlazi mi iz uha pjesmica "Uzaludan vam trud svirači".

Wesper
Auto expert

PostPostao/la Wesper » 12 lis 2008 23:22

lepus je napisao/la:Specifikacije:

API SM/CS, ACEA A3/B4, MB 229.3, WV 502.00, 505.00, OPEL B 0402098(GM LL-B-025)

ISO 9001, Euro 1 norma.....

:laie:

API CS ? Meni je poznato da se „doguralo“ do CG. Ali je još uvijek najčešći CF.
ISO 9001 nema nikakve veze s tehničkom kvalitetom bilo kojeg proizvoda (ne samo ovdje kod ulja nego općenito).

Bezuvjetno samo zato što je sintetika i to za tu cijenu ?
Na temelju samo ovih podatka ne vjerujem da bih na prvu skočio po to. Zašto ?

Pa zato jer vrijedi: kvalitetno ulje = kvalitetna formulacija (aditivi) + dovoljno kvalitetno bazno ulje. To što je baza nekog ulja sintetika, ne znači da je to odmah high top ulje.
Kad bih birao između sintetike sa starom formulacijom i kvalitetnog HC ulja s najnovijom formulacijom za takvu cijenu ili čak i za nešto veću, opredijelio bih se za ovo drugo.

A bitno je da li se to konkretno ulje nalazi na listi ulja koje pojedini proizvođači auto motora preporučuju. Neka ulja npr. mogu ne biti na nekoj takvoj listi jer formulacija ulje (izbor aditiva) ne odgovara OEM zahtjevima.
Zato je bitno i tko je proizvođač tog konkretnog ulja.

PS:
Napise da je HC ulje mješavima nekakvog mineralnog i sintetičkog (znači polusintetičko ??), uopće ne želim dalje komentirati. Ako tko može za to dati čvrste argumente tj. navesti gdje to konkretno piše, nema problema.

I wonder
Auto expert
Automobil koji vozite: Renault Espace 2,0T MY 2008
Marka i vrsta plinske instalacije: BRC sequent 24

PostPostao/la I wonder » 13 lis 2008 10:24

The case of the "carrier oil".

Example:

Back labels of Mobil 1 products for many years had following:
" * exclusive of carrier oil" statement in substantially smaller print.

While at the same time the front label declared the Mobil 1 as:
"100% Synthetic * ". in really large print.

If you are a good detective you’ll notice that the statement on the Front label ends with an asterisk (*) and the statement on the Back label starts with an asterisk (*).

If you are really good, you’ll figure out that the asterisks are the magical "glue" that connects the two together and that what should be understood is:
" 100 % Synthetic, exclusive of carrier oil ".

sa stranice
http://www.synlube.com/synthetic.htm

ako to radi mobil1, koji se voli hvaliti svojim dostignućima, kako je tek kod ostalih, koji prodaju još jeftinija ulja? (nakon što ih je kupio exxon, opaska o ne-sintetskom ulju-nosaču je tajanstveno nestala sa stražnje naljepnice mobila1).

usprkos provedenih pola sata na google-u, nisam uspio naći podatke o porijeklu baznih i carrier ulja za nijedno od ulja koja se prodaju pod "sintetska".
naprotiv, kvalitetu svih dijelova kod pravih sintetskih ulja nije problem naći, jer je proizvođaču u interesu da se to zna.

ako je 20% mješavine "sintetskog" ulja mineralnog porijekla, jel to onda sintetsko ili polusintetsko ulje?

BORKO
1993. ?? 305 000 km ??
Kontakt:

PostPostao/la BORKO » 13 lis 2008 23:26

Wesper je napisao/la:
Ne mogu ne reći da si me iznenadio s ovom plavom izjavom. Najbolje bih to mogao izraziti kroz ovu poznatu rečenicu: "Učili su učili od od srijede do petka al se nisu makli dalje od početka".
A nakon svega (pre)napisanog o (ne)točnostima ovakvih izjava (i ponovljenim u mojim zadnjim postovima), a i ponešto drugih, ne izlazi mi iz uha pjesmica "Uzaludan vam trud svirači".

Ne kontam, što te iznenađuje !!

Za motor u mom autu predviđeno je ulje 229.1........ili sam ja u zabludi...

Osobno mislim da ste PRETJERANo "cjepidlake" oko tog vražjeg ulja, ovo ulje pa ono ulje, pa ovo bolje pa ovo nema pepela, ono ima deterdženata i aditiva........... bezveze... :rolleyes:

Osobno mislim da je za moj motor (MB 102), nebitna NIJANSIRANA razlika između ulja, jer ima jako puno "radnih sati" i do sada je išao na malo jeftinijim (ne znači nužno MANJE kvalitetnim) uljima, a interval izmjene je na 10.000 km (čini mi se ipak da je važnija pravodobna izmjena nego inzistiranje na nijansama) i nemam namjere "bacati" novce na skuplja (hmm bolja??) ulja........rađe češće izmijenim "lošije" ulje, (ma koliko se to činilo "skupljim" od rjeđe izmjene "boljih", skupljih ulja, jer NE VJERUJEM u intervale od 25 000 km)
tko pjeva, zlo ne misli

I wonder
Auto expert

PostPostao/la I wonder » 15 lis 2008 10:40

borko prijatelju.

nije da se inače u automobilskom motoru vozikaju čelične kuglice, ali nek ti ova slika posluži za PRIBLIŽNO određivanje kvalitete ulja koje kupujemo.
http://www.imagesforme.com/show.php/187368_amsoil.jpg
ova slika pokazuje potrošnju (mislim, potrošenost metala) nakon testa koji je opisan na vrhu.
znači, kuglice podmazane sa amsoil-om (koji je potpuno sintetičko ulje) su ostavile trag (ogrebotine na motoru) dubine 0,4 mm, a mobil 1 (koji ima mineralno ulje kao nosač aditiva) je u istom testu i vremenu ostavio trag dublji od 1 mm.

pa sad reci, jel postoji razlika između čiste sintetike i onoga što nam skupo prodaju pod sintetiku?

lepus
Site Admin
Kontakt:

PostPostao/la lepus » 15 lis 2008 20:31

Wesper je napisao/la:API CS ? Meni je poznato da se „doguralo“ do CG. Ali je još uvijek najčešći CF.

Možda je greška u ponudi(nisam ni skontao)...to ću sutra obavezno provjeriti.... :rolleyes:

BORKO
1993. ?? 305 000 km ??
Kontakt:

PostPostao/la BORKO » 15 lis 2008 23:47

I wonder je napisao/la:borko prijatelju.

nije da se inače u automobilskom motoru vozikaju čelične kuglice, ali nek ti ova slika posluži za PRIBLIŽNO određivanje kvalitete ulja koje kupujemo.
http://www.imagesforme.com/show.php/187368_amsoil.jpg
ova slika pokazuje potrošnju (mislim, potrošenost metala) nakon testa koji je opisan na vrhu.
znači, kuglice podmazane sa amsoil-om (koji je potpuno sintetičko ulje) su ostavile trag (ogrebotine na motoru) dubine 0,4 mm, a mobil 1 (koji ima mineralno ulje kao nosač aditiva) je u istom testu i vremenu ostavio trag dublji od 1 mm.

pa sad reci, jel postoji razlika između čiste sintetike i onoga što nam skupo prodaju pod sintetiku?

Ma, kointam ja tebe prijatelju, nisam nikada tvrdio da ne stoji to što pišeš, ali ja svakih 10 000 km, puknem NOVO Shell Helix ulje u svoj motor, a jbga, jednog dana (ja to neću dočekati) će motor "kihnuti" svakako, bilo kojim uljem ga "mazali........ roflmao :drinks:
tko pjeva, zlo ne misli

Wesper
Auto expert

Best buy ulje u HR

PostPostao/la Wesper » 20 lis 2008 11:10

@ BORKO
Tvoj komentar za „cjepidlačenje“ oko ulja (u smislu kako si naveo), gledano s čisto praktičnog stajalište, složio bih se da je tako.
Cijela moja priča oko ulja i svi ti silni detalji su isključivo zbog prosvjećivanja i podizanja opće tehničke „kulture“ čitateljstva a ne imperativ po kojem trebaju izabrati ulje.

A u par navrata sam i sam rekao da je svako ulje koje zadovoljava specifikaciju koju traži proizvođač skroz OK dok je novo (bez obzira koja je baza: od čisto 100% mineralne do 100% sintetičke). Ali ulja s lošijom bazom (npr, mineralna) puno prije izgube svoja deklarirana svojstva.

S druge strane, u uvjetima vožnje gdje se auto relativno često pali tijekom dana iz hladnog stanja (a naročito kada je i vani hladnije), definitivno je bolje da je donja gradacija xW (viskozitet kod niže temperature motora) što niži. I tu je apsolutno 10W bolji izbor od 15W a 5W bolji izbor od 10W ! U praksi 0W nije toliko bolje od 5W (možda par %) da bi se isplatilo plaćati tako skupo ulje za stare aute (to je u pravilu 100% sintetika).
I to je činjenično tako i nije nikakvo teoretiziranje koje na praksu nema utjecaja. Ima i utječe na trajnost motora kada ga se često pali u danu (i tako svakodnevno).

Zato sam između svih ulja odabrao LM LL HC-7 5W40 kao best buy ulje na HR tržištu.
Na cijeni od 54-56 kn /litra (cijena je za pakovanje po litri), nema boljeg ulja od toga kod nas.
A to sam već puno puta napisao a nedavno (ponovo) pokazao i u ovom postu, po čemu velika većina ljudi mogu izabrati najbolje ulje za svoj motor. I to je naputuk za praksu (bez ikakve teorije):
viewtopic.php?f=5&t=519&p=10786#p10786

Polusintetička ulja 10W su ili te cijene ili čak skuplja (npr. i INA delta sint 10W40 je negdje oko 50 kn/L). A i mnoga mineralna nisu puno jeftinija koliko su po donjoj gradaciji (osjetno) lošija za motor (iz razloga koji sam naveo).

@ I wonder
Imajući u vidu upravo ovo gore, „zagovaram“ HC ulja tj, mislim na ovo LM-ovo HC ulje (i TT 4100). Slažem se s tobom da je na cijenama od preko 100 kn/litri, bolje kupovati 100% sintetiku nego „sintetsko“ (HC) ulje.

Mnogi servisi su se „kleli“ u vrhunsku kvalitetu Castrola TXT plus. Ne kažem da to nije dobro ulje, ali za cijenu od 120 kn po litri, može se naći 100% sintetičkih ulja. I tu razumijem tvoj „napad“ na HC ulja.
Iz istog razloga sam nakon isteka garancije, odmah u svoju corollu ulio LM TT 4100 5W40 koje je jeftinije od castrolovog TXT –a, a novije formulacije. Da se na tržištu nije pojavilo to ulje, koristio bih HC-7. Ali eto, odlučio sam se za TT 4100, recimo iz razloga što me veseli pomisao da u autu imam najbolje što sam mogao gledano sa stajališta kvaliteta/cijena (a ne preskupo). S druge strane, vozim se praktički isključivo po otvorenim cestama i nikada ne gazim auto do daske i to dugo kada bi do izražaja došla sva „zaštitna“ svojstva ovog „plinskog“ LA ulja.
To znači da bi i HC-7 bilo odlično. Ali to isto znači da mi puno skuplje 100% sintetičko ulje još manje treba.

@BORKO
Kao što rekog na početku, cijela priča oko ulja je isključivo u svrhu edukacije.
Prema tome, zato neki koji misle kupiti npr. čisto mineralno 15W40 (ili polusintetičko 10W40), jer im kažu da je to „najbolje“ za njihov motor, sada znaju da za te novce (ili možda par kuna više), mogu kupiti osjetno kvalitetnije (taj. LM HC-7 5W40).
A to vrijedi i za tebe.

Ali, kao što sam već bio rekao, što se mene tiče, svatko u auto može uliti što mu drago; od zvijezda biljnog pa do nekog ekstra skupog 100% sintetičkog.

I wonder
Auto expert

PostPostao/la I wonder » 20 lis 2008 19:45

A u par navrata sam i sam rekao da je svako ulje koje zadovoljava specifikaciju koju traži proizvođač skroz OK dok je novo

slažemo se oko ovoga.

Ali ulja s lošijom bazom (npr, mineralna) puno prije izgube svoja deklarirana svojstva.

ista stvar je u usporedbi čista sintetika - HC.

ako je ulje prava sintetika, onda ni netreba index improvere (aditive), pa se ni ti aditivi nemogu potrošiti, ishlapiti ili uništiti.
što bi značilo da ulje zadržava svoj VI kroz cijeli vijek rada u motoru.

U praksi 0W nije toliko bolje od 5W (možda par %) da bi se isplatilo plaćati tako skupo ulje za stare aute (to je u pravilu 100% sintetika).

e, tu se malo razilazimo, ali svak ima pravo na svoje mišljenje.

za stare aute nema smisla, ali da imam novi, novi auto, vjerujem da bi koristio pravu sintetiku.

Na cijeni od 54-56 kn /litra (cijena je za pakovanje po litri), nema boljeg ulja od toga kod nas.

istina, i to opravdava kupnju ovog ulja kod nas.
ali me nervira kad slično ulje košta 100 kn/litra, a prodaju mi je pod sintetiku. a znam da nije.

Mnogi servisi su se „kleli“ u vrhunsku kvalitetu Castrola TXT plus. Ne kažem da to nije dobro ulje, ali za cijenu od 120 kn po litri, može se naći 100% sintetičkih ulja. I tu razumijem tvoj „napad“ na HC ulja.

a ja kažem da to nije dobro ulje, uzimajući u obzir odnos cijena/kvaliteta.

pozdrav tebi prijatelju, bilo je ugodno ćaskati s tobom.

Isus
Autoplin Master
Automobil koji vozite: Alfa Romeo 75 TS, Alfa Romeo 164 TS
Marka i vrsta plinske instalacije: Tartarini sekvencija
Kontakt:

PostPostao/la Isus » 31 lis 2008 02:14

ovo mobil1 nije sintetika to je obično HC. Firma se zove MOBIL ne Mobil1, ovo 1 je oznaka za "najbolje"ulja.

Od 100%sintetike su samo SuperSyn i to 0w-40 protection formula i 5w-50 rally formula. Sve ostalo kaj se vodi pod Mobil 1 je HC.

Ostala MOnbil ulja tipa Mobil S, ili Special S ili Special X itd, su djelomično sintetska ili mineralna.
Zašto voziti sporo na benzin kad se može brzo na plin?I ušteđeno utuć u kaznu :mrgreen:

Natrag na “Koje motorno ulje koristiti za "plinaše"”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gosta.