prepunjavanje boce?

Druženje uz općenita pitanja i komentare.....

Moderatori/ce: IVAN LPG1,I wonder,gogo,hgzg,virion,tidala,kerting,Moderatori

Domba
Autoplin senior
Automobil koji vozite: Ford Focus MK II FL 1.6 Ti VCT LPG
Marka i vrsta plinske instalacije: Lovato
Kontakt:

prepunjavanje boce?

PostPostao/la Domba » 26 ožu 2015 23:18

Jel stetno?

Na vecini benzinskih kada mi je totalno prazan rezervar stane 27-29l a nekada pocne nest u autu tresti i stane 39l. Boca je 42l. Recimo tifon u donjem gradu u osijek uvijek stane preko 35l.

Koje posljedice toga mogu biti?
Prvi Hrtvatski detailing forum: www.cro-detailing.com

corsa d
Novi Korisnik
Automobil koji vozite: Opel Corsa D 2012
Marka i vrsta plinske instalacije: Zavoli

Re: prepunjavanje boce?

PostPostao/la corsa d » 02 ruj 2015 22:14

Rezervoar se moze punit do 80% volumna-33 do 35l kod tebe (u najboljem slucaju). Ja imam 50l rezervoar. Kad je prazan, u njega ide max.40l u najboljem slucaju, a najmanja kolicina bila je (isto pri praznoj boci) 35l...

Domba
Autoplin senior
Kontakt:

PostPostao/la Domba » 03 ruj 2015 09:10

Kod mene ventil zatvori na 28l sto bi bilo nekih 68% popunjenosti boce... To neznam da li se moze "jeftino" postimati

Ali vece pitanje je sto svaki drugi put stane mi oko 39l. Pocne zatvarati, lupa i ide dalje bez problema na 39l pa me zanima sto se moze dogoditi ako to cesto radim :)

hgzg
Autoplin ekspert
Automobil koji vozite: A6 2.7 biturbo

imao (i šarafio po njima), svi bili "otrovani" LPG-om:
Ford Granada: 2.8i turbo, 2.8i, 2,3 Audi: A6 2.8 30vQ, 100 2.0E, S6 2.2 T, A4-3.0 Q, VW T3 1.9
.
Marka i vrsta plinske instalacije: A4 LR Omegas, ostalo BRC u svim bojama i oblicima...

PostPostao/la hgzg » 03 ruj 2015 14:37

...plinski spremnik puni se na cca 80% nazivnog kapaciteta (ukupnog volumena). Razlog je da postoji "zračni džep" koji kompenzira temperaturno rastezanje plina, tj. porast tlaka ako je vozilo stoji na visokoj temperaturi-suncu.

Baš ništa se neće dogoditi ako se boca napuni na 85-90%. U slučaju ako se ujutro (na 20 stupnjeva) napuni boca na 100% pa auto stoji na ljetnom suncu (40 stupnjeva) sigirnosni ventil na boci ispustiti će "višak" plina zadržavajući trak u boci nižim od 25-26 bara kako bi se spriječilo pucenje boce (rubno rečeno "eksplozija"). Ako se takvo "ispuštanje" dogodi na otvorenom ili dobro ventiliranom mjestu....... osim malo "šištanja" i smrada ...... nikom ništa. Ako se to dogodi u nekom skučenom prostoru (mala podzemna garaža i slično).... postoji mogućnost formiranje zapaljive smjese koja se od neke vrste "iskre" može zapaliti ili eksplodirati.

U slučaju ako se (iz bilo kojeg razloga) boca napuni na 100%, preporučljivo je odmah vožnjom potrošiti tih nekoliko litara i problema nema!

Domba
Autoplin senior
Kontakt:

PostPostao/la Domba » 03 ruj 2015 14:49

Ako je tako onda super. Ubiti uvijek potrosim to nesto malo, jel tankam u 95% slucajeva u benzindok koja je 38km od kuce...

gogo
Dežurni serviser
Automobil koji vozite: BMW 735i E32
Marka i vrsta plinske instalacije: Landirenzo Omegas
Kontakt:

PostPostao/la gogo » 06 ruj 2015 08:55

Ja nisam zagovornik prepunjavanja boce jer sam imao par slučajeva kada se otvorio oteretni ventil koji kod svog zatvaranja nije dobro zadihtao te je plin i dalje nastavio istjecati iz boce iako je tlak opao.
To je nezgodna situacija jer se takvo istjecanje ne može kontrolirati.

Natrag na “Automobili i autoplin općenito”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 6 gostiju.